Kiedy w 2015 roku kopalnia Bobrek miała zostać zamknięta, w jej obronie na ulice Bytomia wyszły tysiące osób. Dziś przed zakładem słychać żal, ale nikt nie protestuje.

 - Śpimy na węglu, a nas zamykają, bo Niemiec każe. Przyszedł Tusk z Platformą i zlikwidują wszystko na życzenie - mówi Mariusz, górnik z Szombierek. Na "Bobrku" pracuje już niemal 10 lat. Jego koledzy przysłuchują się i potwierdzają kiwając głowami.

Przed laty pod Bytomiem fedrowało siedem zakładów, które zapewniały 25 procent polskiego wydobycia. "Bobrek", ostatnia kopalnia w mieście, zgodnie z umową społeczną miała być likwidowana dopiero w 2040 roku. Rząd przyspieszył ten proces - wydobycie zostanie wstrzymane za półtora roku. Ludzie nie kryją rozgoryczenia.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  to może, panowie górnicy przejdźmy sie ulicą Celną w Bytomiu, kiedyś była płaska - opowiadali mi starzy mieszkańcy. Teraz osiadania tam ok. 4-6 metrów od roku 2000. Od 2021 to są 2 metry.
  Popatrzcie na byłe centrum glazury Modena, konkretnie na dach tego budynku - przecież to jest kompletnie zdeformowane, a budowane było 20 lat temu. Popatrzcie na wylot Celnej na Wrocławską gdzie drzwi do zamkniętego lokalu usługowego sa odchylone od poziomu o jakieś 20cm. Ostatnio obok wyburzono 2 kamienice bo miały taki przechył że mimo podparcia grubymi belkami groziły zawaleniem. A dlaczego nie ma tam już McDonaldsa ? A gdzie koszty cieków wodnych które zmieniły bieg i nie wiadomo co z nimi teraz zrobić?
  Żeby to wydobycie miało sens musielibyście jechać na pełną podsadzkę a wtedy nie spina sie to finansowo.
  No i podumowując - nawet jak już się wejdzie do budynków biurowych to sorry ale czas sie tam zatrzymał gdzieś między Gierkiem a Jaruzelskim, aż sobie zdjęć kilka zrobiłem na pamiątkę. Jak kopać to w Bodgdance czy gdzieś w polach za Rybnikiem, Bytom dość ucierpiał od ciężkiego przemysłu.
  @ps73
  Zobacz autostradę A1 od Piekar do Pyrzowic.
  Jedziesz, jak po wielbłądzich garbach, tak nową drogę zniszczyło górnictwo. A z artykułu wynika, że kop. Bobrek sie do tego przyczyniła.
  Spod Beuthen wegla nawet hitlerowcy w czasie wojny nie wydobywali, ale ta cudowna Polska wykończyla to miasto, wydobywając rabunkowo węgiel, jak okupant.
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @andrzejg52
  Ta autostrada to akurat skutek czyjegoś pomysłu wykorzystania "nowatorskiej" technologii - brano na podbudowę jakieś zdaje się odpady pogórnicze, które z czasem zaczęły nasiąkać wodami gruntowymi i pęcznieć. Ktoś na tym na pewno grubo zarobił, a my (społeczeństwo) teraz będziemy ten odcinek budować od nowa - GDDKiA już ma to zaplanowane.
  Ale co do Celnej, to faktycznie jest tam tragedia. Z resztą niedaleko 10 lat temu zawaliło się kilkanaście kamienic. A już w latach 50-tych powstał film dokumentalny o Bytomiu jako "drugiej Sycylii", gdzie domy walą się nie przez grzmoty wulkanu, a przez górnictwo. W tym filmie pokazywano własnie Karb.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ps73
  Górnicy myślą tylko o swojej pracy, a nie o tym co ich praca robi miastom, miasteczkom i ludziom tam mieszkającym... Byle dużo zarobić, mieć trzynastki,
  czternaski i barbórki... Wszystkie te dodatki to prawie 2 razy więcej niż najniższa krajowa. Pracę wybrali sobie sami i nikt ich nie zmuszał do tej pracy. Wszyscy szli bo przywileje... Znajdźcie mi g ornika, który poszedł dopracy z zamiłowania a nie pinieniędzy... Śmiech na sali...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ps73
  Śpimy na węglu, a nas zamykają, bo Niemiec każe. Przyszedł Tusk z Platformą i zlikwidują wszystko na życzenie - mówi Mariusz, górnik idita z Szombierek. Na "Bobrku" pracuje już niemal 10 lat. Jego koledzy krtyni przysłuchują się i potwierdzają kiwając głowami.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy górnicy naprawdę myślą że zaczynając pracę w 2024 roku na kopalni, do emerytury będą wydobywać węgiel (którego pokłady już od dawna się kończą)?
  @Magister2022
  jako płacący podatki jestem o tym przekonany
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tamten rząd dbał o górników... Co na to górnicy ze zlikwidowanych kopalni? Też tak uważacie? Czujecie się zadbani przez PiS?
  @Ufo
  Pan Bogdan znalazł natychmiast usprawiedliwienie dla pisiorów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Ufo
  Węgiel to nasz jedyny surowiec. Gó... prawda.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szkoda każdego słowa, idiotów nie brakuje w Bytomiu. Tęsknią za Bartylą i Kaczyńskim!!!
  już oceniałe(a)ś
  30
  2
  KWK Daremny Trud
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  W Katowicach zlikwidowano K.W.K. "Katowice", "Wieczorek", "Kleofas", "Gottwald" , "Wujek" zostały "Staszic" i "Murcki".
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Dość emisji gazów cieplarnych wszystkie gruby trzeba było zamknąć 20 lat temu ale wywalczyć inwestycje dla restrukturyzacji regionu a Bytom nie dostał wzamian nic.
  już oceniałe(a)ś
  17
  3
  Bytom tak mocno ucierpiał od górnictwa , że będzie to oddech, z drugiej strony wydobycie powinno być utrzymywane na poziomie który zapewni węgiel do elektrowni i dla ludzi którzy nim jeszcze palą. Likwidacja powinna być prowadzona z głową, żeby nie musieć węgla importować, jak więcej prądu będzie ze źródeł odnawialnych i będą zamykane węglowe elektrownie wtedy zamykac kopalnie.
  @marik73
  Już dzisiaj wydobycie to mniej niż połowa polskiego zapotrzebowania. Twój postulat oznaczałby otwarcie pewnie co najmniej kilkunastu nowych kopalń.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @niwelator
  Tylko że to wydobycie jest najdroższe w świecie, więc skutkiem tego jest najdroższy prąd.
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @marik73
  Tylko polskie kopalnie prawie nie produkują wea grubego. Większość to miał do elektrowni.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @marik73
  proponuję identyczną strategię z bananami czy daktylami. Można sadzić w Polsce bananowce czy daktylowce - będą jak śląski węgiel najdroższe na swiecie
  już oceniałe(a)ś
  2
  0